Ugrás a tartalomhoz

molnárgörény

Adatok

Magyar név: molnárgörény

Latin név: Mustela eversmanni

Tágabb kategória, magyar: Emlősök (osztály)

Tágabb kategória, latin: Mammalia (classis)

Szűkebb kategória, magyar: Ragadozók (rend)

Szűkebb kategória, latin: Carnivora (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 50 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1974

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: Bern II.

Irányelvek: Élőhelyvédelmi Irányelv II., Élőhelyvédelmi Irányelv IV.

További információk

 
 
Testhossz: 30-45 cm, farokhossz: 13 cm, testtömeg: 600-650 g (nőstény), 900-1000 g (hím)
  
Hazai elterjedés
Jelentősebb állományai az Alföldön és a Kisalföldön találhatók. Legelterjedtebbnek Csongrád, Békés, Szolnok és Hajdú-Bihar megyében, míg legritkábbnak Vas, Zala, Fejér, Nógrád és Borsod megyében tűnik. A molnárgörény elsősorban a nyílt területek embert kerülő ragadozója, amely lényegesen ritkábban fordul elő dombvidéki, középhegységi területeken
 
Élőhely
A molnárgörény a sztyeppéket, a közepesen száraz füves területeket, a mezőgazdaságilag művelt szántóföldeket, réteket, lucernatáblákat, vizek partját egyaránt kedveli. Sztyeppei élőhelye alapján nevezik sztyeppei görénynek is, de kb. 1000 m tengerszint feletti magasságig (Tibetben 2500 m-ig) előfordulhat. Legtöbb élőhelyén az ürge vagy a hörcsög, mint préda faj megtalálható. Kerüli az emberi településeket és az erdőket.
 
Életmód
Általában maga ássa fészkét, vagy ürge, hörcsög által készített, és saját méretére kibővített lyukakban él. Esetenként más ragadozók elhagyott kotorékát foglalja el. Elsősorban éjszaka és szürkületben jár tápláléka után. Talajszinten vadászik, préda fajai is jellemzően talajszinten élnek. Mozgáskörzete kisebb, mint a közönséges görényé. Téli időszakban 2-3 km2-t jár be táplálék után.
 
Természetvédelmi megítélés
Hazánkban veszélyeztetett faj. Komoly veszélyt jelent rájuk a gépkocsiforgalom, az élőhelyeinek megszűnése, és másodlagosan a peszticidek. A hörcsögcsapdázás során nem ritkán a molnárgörényeket is elpusztítják. Vadgazdálkodási megítélése semlegesnek tekinthető, azonban a házi görénnyel való összetéveszthetősége miatt tévedésből elpusztíthatják. Elterjedési területe, állományának sűrűsége és a változás trendje valójában nem ismert, ami nagyon nehézzé teszi a veszélyeztető tényezők és a faj ökológiai szerepének értékelését.
 
Forrás: Bihari Z., Csorba G., Heltai M. (ed.) (2007): Magyarország emlőseinek atlasza. Kossuth Kiadó. Budapest. p. 360. ISBN 978-963-09-5610-9
 
 
 

Fajok elterjedése

Galéria

Sáv bezárása